רפואה שלמה

רפואה סינית ומודעות

הילד ותזונתו

אמא מספרת :

" שום סימן לא ראיתי.  בתור תינוק קטן תזונתו של ילדי הייתה מזינה ובריאה. הוא הכיר כל פרי וכל ירק, ואת סוגי הקטניות, והדגנים.

ולשמחתנו אכל מהכל בתענוג גדול.

ויום אחד…

ילדי הפסיק לאכול את הברוקולי שיום קודם לכן כל כך אהב ! והפסיק לאכול את הבטטה הכל כך אהוב עליו ! … הימים עברו וילדי הפסיק ליהנות מהצלחת הצבעונית שהכנתי לו עם כל כך הרבה אהבה !

ובלי שאני אבין, ילדי התחיל להיות ילד של פסטה !

בתוך כמה ימים, הארוחות התחילו להיות רגעים של חרדה וכעס שלנו ההורים האוהבים.

הכל ניסיתי : לשכנע אותו, "לקנות אותו" במתנות : " אם תוכל את הצלחת תקבל הפתעה", לאיים עליו : "רק מי שמסיים את הצלחת שלו נהייה גדול ", להעניש אותו : "אם לא תאכל אז לא נלך לסבתא יותר…".

אחרי מספר ימים הבנתי שדבר אחד עשיתי : לא לראות אותו, לא לראות את כוח השפעת הסביבה עליו. ילדי גדל והולך לחברים וטועם פסטה עם קטשופ.

ההשפעה החברתית כל כך חזקה שהיא משפיעה על הרגלי תזונה.

ילדים רוצים להיות כמו החבר שהם מעריצים. " אם אוכל כמוהו, אהיה חזק וגדול כמוהו " אצל הבנים או " או אוכל כמוה יהיה לי שיער ארוך כמוה " אצל הבנות.

כאשר הפסקנו להלחם, והתחלנו לאהוב אותו כילד מושפע מהסביבה, המתח ירד בבית. אז יכולנו לבוא לקראתו ולעזור לו לא לאבד את עצמו אלא לבנות את עצמו דרך ההשפעה החברתית.

התחלתי להכין בבית כל מני סוגים של פסטה : פסטה מכוסמין, מאורז מלא, מכוסמת. קניתי קטשופ אורגני.

ולא הפסקתי להכין כל מני ירקות וקטניות לתוספת :).

כשאנו ההורים התחלנו לכבד את ילדנו ולכבד את המסגרת שלנו השואפת לאכול מזין בבית, ילדנו התחיל לערבב את הקטניות, את הירקות עם הפסטה הטעימה :).

ולאט לאט חזר לאכול את כל סוגי הדגנים :). "

spaghetti[1]

טיפים להורים

  • לבנות מסגרת תזונתית שמתאימה לבית שלכם ולהחליט עליה כמשפחה : כמה אחוז מן הצריכה יתפוס המזון הבריא והביתי וכמה אחוז של התעשייתי.
  • ללמד את הילד את המסגרת, את כללי הבית התזונתיים ולשמוח מהם : זה מה שהופך את הבית שלו לשלו ! לדו' הילד לומד ואף אומר לחברו בגאווה : " בבית שלי אוכלים לחם חום ולא לבן ".
  • להבין שלתזונה יש ערך רגשי חזק מאוד ולהשתדל תמיד לחבר את התזונה לשמחה ואהבה !
  • לסמוך על הטעם של הילד שלכם. תפקידנו למצאו פתרונות נכונים להעדפות שלו.
  • להשתמש  בדוגמה אישית : אם ההורים מכינים כל מיני מנות צבעוניות ובאמת נהנים מהן, הילד ילמד לתמיד. יכול להיות שיהיו תקופות שלא נראה את השפעתנו אבל זו בנייה. בנייה איטית ולכל החיים. לא להתייאש הורים יקרים !
  • לעזור לילד לא להיות מכור לחטיפים כל שהם אפילו ל"בריאים", ולממתקים. לעזור לילד לא לבנות תלות תזונתית לא נכונה. מותר לטעום, מותר ליהנות , מותר להחליף את החטיפים ואת הממתקים התעשייתיים ל"בריאים" אלא להימנע מההתמכרויות ומהתלות של העולם המודרני שחיים בו היום.
  • הילד של היום עומד מול עולם עשיר בגירוים, לעתים עשיר מדי ! זה לא פשוט בכלל. בואו נעזור לו לבחור נכון, בואו נעזור לו באהבה.
  • בואו נעזור לילד של היום לבנות וויסות טעמים נכון. וויסות טעמים נכון מאפשר לילד להיות רגיש לטעמים המתוקים מדי, החריפים מדי, המלוחים מדי. ילד עם וויסות טעמים בריא יעדיף לשתות מיץ טבעי מאשר מיץ קנוי מתוק מדי.

הורים יקרים, אתם מוזמנים לשאול למטה ב"תגובות" כל שאלה.

בברכה,

צוות המרפאה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s